Askeri Üniversiteye Girmenin Şartları Nelerdir?

10 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Askeri Üniversite giriş şartları askerlik ve de özellikle astsubaylık hayali kuran çoğu kişinin merak ettiği konular arasındadır. Askeri üniversiteye girebilmek için öncelikle eğitim, sağlık, yaş, fiziki görünüm gibi bazı genel konulara uygunluk gerekmektedir. Sosyal durumla alakalı bazı hususlar şu şekilde açıklanabilir: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, herhangi bir suçtan hüküm giymemek, eğitim alınan herhangi bir okuldan disiplin ve ahlak suçlarından çıkarılmış olmamak, hakkında herhangi bir suçtan dolayı kanuni olarak kovuşturma ya da soruşturma olmaması, kişinin kendisi ve aile üyeleri hakkında yapılan kovuşturmalar ya da soruşturmaların engel bir durumun olmaması şeklinde belirtilmektedir.
Askeri Üniversite giriş şartları arasında öğrenim ve fiziki yeterlilik de bulunmaktadır. Astsubay adayları için TYT’ den gerekli puanı almak gerekmektedir. Astsubay olmak için 2020 yılı Temel Yeterlilik Testine girmeyen ya da 2020-YKS’ye yapmayan adaylar hiçbir suretle askeri okullara yerleştirilmemektedir.

Askeri Üniversite Sağlık Şartları Nelerdir?

Astsubay olmak için belirlenmiş bazı koşulları sağlamak gerekmektedir. Bu şartların içinde sağlık mevzuatı başlıca kurallar arasındadır. Okula giren adaylar için tedavi süreci gerektiren hiçbir müdahale kabul edilmez. Bu nedenle, Askeri Üniversite giriş şartları arasında sağlık yönetmeliğine uyumluluk başlıca koşullar arasında yer almaktadır.
Adayların o anki sağlık durumları göz önüne alınarak karar verilir. Sağlıktan elenme sebepleri arasında bulaşıcı ya da kronik ve enfeksiyon hastalıkları bölümünde olan adaylar, göz bozukluğu olanlar, uzuv kaybı olanlar, omurga eğriliği ve benzeri durumlar astsubay olmaya engel olmaktadır. Adayların o anki sağlık durumlarında bütün aşamaları geçen kişilere askeri heyetten sağlık raporu verilmektedir.
Sağlıkta kişilere engel teşkil eden diğer durumlar arasında göz tembellikleri, göz derecesinin büyüklüğü, böbrek taşı olan kişiler, düz tabanlık, kronik hastalıkları olanlar, psikiyatri bölümü olan kişiler, boy kilo endeksi, ciğerler de bakılan organlar arasındadır. Bu gibi problemler yaşamayan kişiler Askeri Üniversite giriş şartları arasında yer alan sağlık şartlarına uyum sağlamış olacaktır.

Askeri Üniversite A-B-C Sağlık Raporu Nedir?

Asker olmak isteyen adaylar, sağlık mevzuatına uygun olan adaylar olmak zorundadır. Bunların arasında A, B, C sağlık dilimleri de yer alır. Bu bölümler birçok hastalığı inceleyen kısımları ifade ederken, bunların arasında dahiliye, romatoloji, genel cerrah, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kulak burun boğaz, göz hastalıkları, ağız ve diş hastalıkları, üroloji, kadın hastalıkları ve doğum, travmatoloji, ortopedi, sinir sistemi hastalıkları, beyin ve sinir cerrahisi, cilt hastalıkları, ruh sağlığı ve hastalıkları olarak açıklanabilmektedir. Bu alanlarda adaylar, kontrol edildikten sonra sorunsuz olan kişiler, Askeri Üniversite girme şartları koşullarını sağlar. A dilimi olarak ifade edilen kısım genellikle hastalıkların olmadığı ya da zararsız halini açıklamaktadır. Askeri üniversitede giriş aşamasında yapılan sağlık kontrolleri neticesinde heyetin vereceği sağlık raporuna göre diğer aşamalar başlayacaktır.