Astsubay Başvuru İlanları Nereden Takip Edilir?

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Astsubay başvuru ilanları Milli Savunma Üniversitesi’nin yapacağı ilanlar arasında yer almaktadır. Astsubay başvuruları ve ilanların tarihleri resmi site üzerinden takip edilebilir. Siteyi mobil olarak ya da internetten online bir şekilde takip edebilmek mümkündür. İlanlar, belli bir tarih doğrultusunda yapılmaktadır. ÖSYM’nin belirlediği takvim sürecinde sınavlar gerçekleştirilmektedir. ÖSYM üzerinden, askeri sınavlarını takip edebilmek mümkündür

Astsubay başvuru ilanları ÖSYM ve Milli Savunma Üniversitesi resmi sitesi üzerinden detaylı bir şekilde takip edilebilmektedir. Bunun yanı sıra e-devlet üzerinden de sınav sonuçları sorgulanabileceği gibi sınava girilecek yerlerde görüntülenebilmektedir. Askeri Üniversite sınavları için başvuru süreçleri, ÖSYM ve Milli Savunma Üniversitesi’nin belirlediği takvim doğrultusunda yapılmaktadır. Başvuru sonrasında ise ÖSYM tarafından sınav yerlerine dair giriş bilgileri dağıtılmaktadır. Belirtilen süre sonrasında da sınav sonuçlarının açıklaması yapılmaktadır. Ardından da askeri muayene, fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat gibi değerlendirmeler de yapılmaktadır.

 

astsubay başvuru ilanları

Astsubay Başvurusu Nereden Nasıl Yapılmaktadır?

Astsubay olmak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Bu kişiler, askeri sınavlara girerse belli şartları sağlaması gerekmektedir. Öncelikle Astsubay başvuru ilanları geldiğinde adayların başvuru süreçlerini yapması gerekmektedir. İlk olarak internet üzerinden ön başvuru işlemi yapılır. İnternet üzerinden yapılacak başvurular, ÖSYM’nin belirlediği tarihler arasında yapılması gerekmektedir. Ayrıca başvuru tarihinin geçmesi durumunda herhangi bir başvuru işlemi kabul edilme olanağı olmamaktadır.

İlanlara başvuru yapan adaylar Milli Güvenlik Üniversitesi’nin yapacağı sınavdan sonra diğer aşamalar için resmi sitesi üzerinden açıklama yapmaktadır. Diğer aşamalar ise fiziki ve karakter yeterliliği geçmek de aşamalar arasında yer almaktadır. Son aşama ise, başarılı olarak geçen sınav etabında sözlü mülakat olarak belirlenen bir sınavdır. Askeri mülakat komisyonu tarafından sorulan soruların bilinmesi ve diğer kriterlere bakarak, puanlama yapılmaktadır. Sözlü mülakatın başarılı olması durumunda diğer kriterlerin de yüzdesi alınarak, ortalama elde edilmektedir.

Astsubay Alımlarının Şartları Nelerdir?

Astsubay başvuru ilanları ÖSYM takvimine göre takip edilmekte ve birçok asker olmak isteyen kişi için başvuru yapma olanağı sunulmaktadır. Asker olmak isteyen adayların öncelikle T.C vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra liseden sonra başvuru yapacak olanların yanı sıra ön lisans, lisans denkliğinde mezuniyetleri olanlar da başvuruda bulunabilmektedirler. Mezuniyet durumuna göre adaylar, sınava başvuru yapmaktadır. Örnek verilecek olursa, 4 yıllık üniversite mezunlarında 28 yaş üstü; 2 senelik üniversiteleri bitirenlerde de 26 yaş üstü olmamak gerekmektedir.

Genel şartlar arasında ise TSK’nin belirlediği boy ölçü oranlarına da sahip olmaları gerekmektedir. Erkek adaylarda boy şartı 1.64 bayanlarda ise 1.58 olarak belirtilmiştir. Bu belirtilen boy ölçülerinin atındaki kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Boy ölçümleri de ayakkabı olmadan yapılmaktadır. Aksi takdirde askeri üniversite sonrasında astsubay olmak için fiziki yeterlilik kısmından geçilmesi mümkün olmayacaktır. Sağlık, muayene, sözlü mülakat gibi aşamalardan geçilerek, astsubay olmaya hak kazanılmaktadır.