Astsubay Çalışma Saatleri Nasıl?

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Astsubay çalışma saatleri ayda ortalama 5 gün olacak şekilde 24 saat esasına bağlı nöbet tutmakta şeklinde belirtilmiştir. Haftanın bir günü de gece eğitimine katılmaktadır. Bunların yanı sıra tatbikatlar, özel görevler gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Fazla mesai ücreti almamaktadırlar. Ayrıca farklı ortamlarda birçok farklı görev yapsalar dahi diğer memurlar ile benzer derece ve kademeden göreve başlamaları esastır.

Astsubaylar, subay ve erler arasındaki önemli bir tamamlayıcı unsurdur. İletişimler astsubay üzerinden kurulmaktadır. Birçok konuda görev ve sorumluluk sahibi olarak önemli bir unvanları bulunmaktadır.

Astsubay çalışma saatleri de bu durumlara göre belirlenmektedir. Çalışma modelleri, bulunduğu ilçeye göre de değişkenlik gösteren bir duruma sahiptir.

astsubay çalışma saatleri

Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Liseden mezun olan adaylar özellikle astsubay olmak için başvuruda bulunurlar. Astsubay olmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Astsubay olmak için sadece lise mezuniyetini tamamlamanız gerekir. Liseden mezun olduktan sonra, yeterli olduğunuzu düşünüyorsanız, askeri sınav için üniversite sınavından aldığınız puanı geçmeniz yeterli olacaktır. Bir diğer seçenek ise bir üniversitede 4 yıllık veya 2 yıllık derecesinden mezun olmaktır. TSK’nin ilanından sonra, üniversite bölümünden mezun olanlar, askeri bölüme başvurarak astsubay sınavlarına katılma hakkını elde edebilirler.

Askeri hastanede gerekli muayeneler yapıldıktan sonra sağlık raporu alınır. Herhangi bir sorun çıkmaması durumunda ise 50 sorudan oluşan bir yazılı sınava girilmesi ve bu sınavlar sonucunda en az 70 puan alınması gerekmekte, sınavdan en az 70 puan alınarak geçilirse de son olarak mülakat süreci başlamaktadır. Sözlü mülakatlardan en az 70 puan alınması, fiziki yeterlilik mülakatlarında ise 40 puanın geçilmesi koşullar arasındadır. Bu koşullar ile yazılı sınavdan %70, fiziki %15 ve %15de sözlü mülakat puanları baz alınarak değerlendirme yapılmaktadır.

Bu sınavların ardından alınacak 2 yıllık eğitimden sonra astsubay olmaya hak kazanacak ve astsubay çalışma saatleri kapsamında atanan yerde çalışmaya başlanacaktır.

Astsubay Olmak İçin Diğer Şartlar

Astsubay olmak isteyen kişilerin bazı kriterlere de uygun olmaları gerekmektedir. Bunlar arasında sağlık koşullarına uyumlu olmak, sicil temizliği gibi durumlar yer almaktadır. Bunların arasında terör örgütleri ile ya da uzantılarıyla eylem de ve benzeri işlerde ilişiği olmaması en önemli şartlar arasındadır. Başvuru tarihinde adayların herhangi bir siyasi partiye üye olunmaması da gerekmektedir.

Güvenlik soruşturması olan adayların arşiv araştırmalarının olumlu bir şekilde sonuç kazanması astsubay sınavında önemli unsurlardan biri olarak yer almaktadır. Bu koşulların yanında dolandırıcılık, sahtecilik, rüşvet, hırsızlık, ihaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığını aklama, kaçakçılık, suç kaynaklı soruşturmanın devam etmesi, hapis cezasına sahip olmamak gibi bazı suçlardan hüküm giyilmemesi yer alır.

Adayların, yapılacak fiziki yeterlilik, sağlık, spor, sözlü mülakat başarılarının ardından, puana göre atama işlemi yapılmaktadır. Göreve başlanan yerde ise astsubay çalışma saatleri görev alınan yere göre değişkenlik göstermektedir