Astsubay Çeşitleri Nelerdir?

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Astsubay çeşitleri arasında yer alan Kara Astsubaylığı için üniversite sınavından belirli bir puanın alınması ve ilgili test ve mülakatların ardında da Astsubay Meslek Yüksek Okulunda 2 senelik eğitim görmeleri gerekmektedir.

Bir diğer seçenek ise herhangi bir üniversiteden mezun olunduktan sonra silahlı kuvvetler tarafından açılacak olan ilanlara başvuruların yapılması ile adaylar arasından astsubay olmak için gerekli şartları taşıyanlar yeterlilik sınavlarına girmeye hak kazanmaktadırlar. İlgili sınavlar yazılı, sözlü ve fiziki yeterlilik olmak üzere birçok bölümlerden oluşmaktadır. Tüm aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar son olarak ilgili eğitimleri aldıktan sonra mezun olmaktadırlar. Astsubay Çavuş rütbesinde görevlerine başlayarak kariyerlerine adımlarını atmaktadırlar.

astsubay çeşitleri

 

Hava Astsubayı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Astsubay çeşitleri arasında yer alan bir diğer astsubaylık ise Hava Astsubaylığıdır. Başvuru işlemleri Hava Teknik Okullar Komutanlığı internet sitesi üzerinden yapılmakta ve öncelikle ÖSYM tarafından uygulanan üniversiteye giriş sınavında başarılı olunması gerekmektedir. Sonrasında da adaylar ikinci bir sınava daha girmektedirler.

Hava Astsubay olmak isteyen adayların Milli Savunma Üniversitesi’nin açtığı ilanların takip edilmesi ve başvuru tarihlerinin mutlaka dikkat edilerek sürelerinin kaçırmamaları oldukça önemlidir. Başvuru değerlendirmeleri ardından adaylar komutanlık bünyesinde belirli eleme aşamalarına girmektedirler.

Yazılı olarak gerçekleştirilen sınavın ardından sağlık incelemesi, fiziki yeterlilik testi ve sözlü mülakatlarda da başarılı olmak zorundadırlar. Aldıkları puanlar üzerinden Hava Astsubay Meslek Yüksekokuluna yerleştirilerek eğitimlerine başlamaktadırlar. Okulda aldıkları akademik eğitimi başarı ile tamamlandıktan sonra Teğmen rütbesi ile görev almaktadırlar.

Deniz Astsubayı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Astsubay çeşitleri arasındaki Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna gitmek isteyen adayların askeri ve akademik dersler ile beraber program derslerine de hazırlıklı olmaları beklenmektedir.

Deniz Astsubay olmak isteyen adaylar ilk olarak Deniz Astsubay Meslek Yüksekokuluna internet sitesi üzerinden başvuruları takip etmeleri ve de ön başvurularını yapmaları gerekmektedir. Ön başvurusu kabul edilen adaylar sonrasında bazı sınavlara girmeleri gerekmektedirler. Bu sınavların arasında fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü mülakatlar yer almaktadır. Tüm aşamaları başarılı ile tamamlayan adaylar okula yerleşmeye hak kazanarak eğitim hayatlarına başlamaktadırlar.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunu kazanan adaylar Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığının ilk eğitim yeri olan Yalova ilinde 4 hafta süreyle temel askerlik eğitimi almaları sağlanmaktadır. Bu eğitimin tamamlanması akabinde adayların Deniz Astsubay öğrenciliği kesinleşmektedir. Aynı zamanda öğrencilerin gıda, eğitim ve sağlık gibi giderleri devlet tarafından karşılanması söz konusudur. Eğitim sonucunda okuldan başarı ile mezun olanların Deniz Astsubay Çavuş olarak atamaları yapılarak görevlerine başlamaktadırlar.

Astsubay çeşitleri arasında seçimleri yaparken genel olarak hangisini istediğinize ve hangisine eğilimin olduğunun belirlenmesi ve ona göre başvuruların yapılması gerekmektedir. Öncesinde gerekli araştırmaları yapmak, gerekirse ilgili alanlarda görev alan astsubaylar ile görüşmeler yapmak da karar verilmesi aşamadınsa son derece faydalı olmaktadır.