Astsubay Nasıl Olunur?

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Astsubay olabilmek için lise ve dengi okullardan mezun olmak yeterlidir. Liseden mezun olduktan sonra üniversite sınavlarına girilmelidir. Üniversite sınavından alınan puan ile birlikte astsubay olabilmek için girilmesi gereken askeri mülakatlardan geçildiği takdirde astsubay oluşabilmektedir. Üniversitede ön lisans ya da lisans bölümlerini okumak da astsubay mesleğini yapabilmenin seçeneklerinden olmaktadır. Bu seçenekler arasından herhangi birini yaptıktan sonra astsubay alımları için verilen ilanlara başvuru yapılabilir. Bu işlemler astsubay mesleğini yapmak için gerekli olan ilk adımlardır. Astsubay olabilmek için gerekli şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir.

astsubay olabilmek

Astsubay Olabilmek için Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Astsubay olabilmenin genel şartları; lise ya da dengi bir okuldan mezun olmak, üniversitede ön lisans ya da lisans bölümlerinden mezun olmaktır. Ön lisans bölümlerinden mezun olan birey 26 yaşından büyük olmamalıdır. Lisans bölümlerinden mezun olan bireyin ise 28 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.

Astsubay olabilmek için gerekli olan bazı sağlık koşulları bulunmaktadır. Bunlar; bireyin vücut yapısının düzgün ve sağlam olması, bireyde çeşitli vücut problemleri olmaması, bireyin diş yapısının çok düzgün olması, bireyin vücudunda herhangi bir yara izi, çizik, yanık izi, jilet izi, dövme vb. şeyler olmamasıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri astsubay olabilmek için boy oranları belirlemiştir. Erkekler için 1.64 olması gereken boy, kadınlar için en az 1.58 olmalıdır.

Astsubay Olmak İçin Gerekli Mülakatlar Nasıl Yapılır?

Astsubay olabilmek için gerekli şartları sağlayan bireyler öncelikle askeri hastaneden sağlık raporu almalıdır. Alınan bu sağlık raporunda herhangi bir problem olmaması dahilinde 50 sorudan oluşan yazılı bir sınava girilir. Bu sınavda, Türkçe, T.C. Anayasası, İnkılap Tarihi, Türkiye Coğrafyası, Atatürkçülük, Uluslararası Kurumlar ve anlaşmalar ile ilgili sorular bulunmaktadır. 4 yanlışın bir doğruyu götürdüğü bu sınavda en az 70 puan alınır ise birey sözlü mülakata geçme hakkı kazanabilir. 70 puan ve üstü alan bireyler sözlü mülakata girmeye hak kazanır. Ve sözlü mülakat süreci başlar.

Sözlü mülakat sınavında bireyin sağlık kontrolü yapılır. Göz, yüz, vücut, diş gibi kriterlere bakılır. Daha sonra birey ahlaki ve karakter özellikleri bakımından değerlendirilir. Son olarak fiziksel kabiliyet testi yapılır. Bu testte bireye 1500 metre koşu yaptırılır. Daha sonra astsubay adayları mekik ve şınav bakımından da değerlendirilir. Sözlü mülakat sınavında baraj puanı 70 ve fiziksel mülakatta ise 40 puandır. Yazılı sınavın yüzde 70’i, sözlü mülakatın yüzde 15’i ve fiziksel mülakatın yüzde 15’i alınarak sonuçlandırılır. Tüm bu sınavlardan başarı ile geçen astsubay adayları 2 yıllık bir eğitim alırlar ve astsubay olmaya hak kazanırlar.