Astsubay Olmak İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Astsubay olma yaş şartı girilen sınavın niteliğine bağlı olarak belirlenmektedir. Koşulların çoğuna uygun olmanın yanı sıra yaş şartı da gerekli bir durumdur. Lise sonrasında askeri üniversite sınavları haricinde üniversite sonrasında da başvurularda bulunulabilmektedir. Lise mezunları için 21 yaş ve altı olması gerekmektedir. 4 yıllık lisans mezunları 28 yaş, 2 yıllık ön lisans mezunları için de 26 yaş sınırı bulunmaktadır.

Astsubaylık sınavına birkaç yöntemle girilebilir. Bu yöntemler doğrultusunda adayların genel şartlara uyması durumunda sınava giriş hakkı sağlanır. Astsubay olma yaş şartı askeri üniversite sınavından geçilse dahi engel teşkil etmektedir.

 

Astsubay Olmak İçin Genel Şartlar Nelerdir?

Astsubaylık sınavına girecek adayların yönetmelikteki şartları sağlaması gerekir. Öncelikle T.C vatandaşlığına sahip olmak, lise, lisans, ön lisans mezuniyetine sahip olmak gerekmektedir. Astsubay olma yaş şartı başvuru aşamasında ve yönetmelikte belirtilen aralıklarda olmalıdır.

Kadın ve erkeklerin gerekli fiziki şartları sağlaması gerekir. Kadınlar için 1.58 boy, erkekler için ise 1.64 boy sınırı bulunmaktadır. Kilonun da boya uyumlu olması ve boy-kilo endeksinin tutması oldukça önemlidir. Boy ve kilo endeksinin başvuru şartları arasında belirtilen aralıkta olması astsubay olmaya yeterli bir fiziki aralıktır. Ek olarak adayların herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş, herhangi bir soruşturma ya da kovuşturmaya dâhil olmamış olması aranan şartlar arasında yerini alır.

 

Astsubay Maaşları Dağılımı Nasıl Yapılır?

Astsubay olmayı isteyen ve de hayal eden birçok aday bulunmaktadır. Bu hayali gerçekleştirmek isteyen kişiler, öncelikle Astsubay olma yaş şartı kapsamını sağlamaları gerekmektedir. Yapılan askeri sınavlarda başarılı olan kişiler 2 yıl süresince eğitime tabi tutulmaktadırlar. Eğitim bittikten sonra göreve başlayan astsubaylar, maaş almaya başlar. Maaş oranları diğer memurlardan farklı olmamaklar birlikte derece ve kademe olarak değişkenlik gösterir.

Astsubay çavuş olarak mesleğe yeni atılanlar için maaşlar 5 bin 500 TL gibi bir ücret olarak belirtilmiştir. Ancak bu belirtilen bu tutar kıdem ve rütbe artışına bağlı olarak zaman içinde yükselerek değişkenlik göstermektedir. Astsubayların maaşları 6 bin TL civarında olduğu belirtilmiştir. Aynı zamanda görev yaptıkları bölgeye, operasyon sayısına, sigorta ve BES kesintisine, medeni durumuna, çocuk sahibi olup olmamasına, rütbesine göre farklı oranlarda maaş alabilmektedirler.

Astsubaylar arasında en üst rütbede Astsubay Kıdemli Başçavuş rütbesi bulunmaktadır. Bu personeller uzun yıllar süresince hizmette bulunarak bu rütbeye yükselmektedirler. Örnek verilecek olursa mesleğinde 21 yılı tamamlamış olan astsubay kıdemli başçavuşlar 6 bin ila 7 bin arasında maaş almaktadırlar. Terör örgütleri ile çatışan ve sık sık operasyonlarda görevli olanlar ise 1000 ila 1500 TL arasında terör tazminatı almaktadırlar. Buna istinaden bu kapsamda yer alan askerlerin aldığı aylık maaş da bir o kadar yüksek olmaktadır.