Astsubay Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Astsubay olma şartları Milli Güvenlik Üniversitesi tarafından belirlenen sağlık, fiziki ve diğer unsurların yerine getirilmesini içermektedir. Astsubay olmak isteyen ve olmayı düşünen kişiler, bütün aşamaları başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Milli Güvenlik Üniversitesi tarafından alım yapılacak sınav sonrasında kazanlar adaylar için aranan bazı şartlar şu şekilde sıralanabilir:

T.C vatandaşı olma şartı, liseden mezun olmak, yaş tutması durumunda ön lisans ya da lisans mezunlarının da astsubaylık için başvuru yapabilmeleri mümkün bulunmaktadır. Astsubay olma şartları arasında belirli yaş aralıklarında olmaları gerekmektedir. Lise mezunları için yaş şartı 21 olarak belirlenmiştir. Milli Güvenlik Üniversitesi sınavları için ön lisans ve lisans düzeyinde girecek adaylar KPSS sınavından belirli puanları almış olmalı gerekmektedir.

astsubay olma şartları

Kadın Astsubay Olma Süreci Nasıldır?

Erkekler kadar kadınlarında astsubay olma talepleri bulunmaktadır. Astsubay olma şartları arasında kadınlar için de belirlenen yönetmelik kuralları aynı şekilde uygulanmaktadır. Kadınlar için öncelikle en az 1.58 boy şartı belirlenmiştir. Bu şartı sağlayan kadın adaylar, astsubaylık mülakatlarında fiziki yeterlilik sınavlarından da geçecektir. Fakat kilo ve boy endeksinin de belirlenen oranda olması önemlidir. Kadınlar için erkek aday şartlarının hepsi aynıdır.

Kadın adaylar için yaş şartı değişmeyen bir unsurdur. Ayrıca kadın astsubay adayları için her sene alım yapılmaktadır. Kadın astsubay adayları için lise, ön lisans, lisans ve yüksek lisans mezuniyet şartları geçerlidir. Aynı zamanda astsubay olma şartları arasında gerekli olan parkur sınavları da belirlenen saniye doğrultusunda geçilerek bitirilmesi gerekmektedir. Bütün bu şartların sağlanması durumunda son kısım olan sözlü mülakat aşamasından da geçmesi ile sınav süreçleri neticelenmiş olacaktır.

 

Kadın Astsubay Hangi Kuvvete Girebilir?

Milli Güvenlik Üniversitesi tarafından yapılan sınavların bütün aşamalarından başarılı bir şekilde geçmeyi başaran kadın adaylar, genel olarak Jandarma ve Kara Kuvvetleri’ne giriş yapmaktadırlar. Ancak diğer Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde de astsubay kadın adayların başvuruları ve de alımları yapılmaktadır.

Yeni çıkan kanunlara istinaden Kara Kuvvetleri Astsubay Meslek Yüksek Okuluna kadın astsubay da alınmaktadır. Lise mezuniyetinden sonra Astsubay Meslek Yüksek Okulunu kazanan kadın adaylar 2 yıl süresince eğitim görmektedirler.

Bununla birlikte 2 yıllık meslek yüksek okulunu bitirmiş kadın astsubaylar aynı zamanda ASTASAK ve JATEK alımlarına da başvuruda bulunabilmektedirler. Bu şekilde de astsubay olabilmektedirler. Öncelikle gerekli alın başvurularının takip edilmesi ve başvuru sonrasında da gerekli mülakatların da geçilmesi ile 6 aylık bir eğitim görülmesi sonucunda astsubay çavuş olarak mezun olunması mümkündür.

Astsubay olma şartları uygun olduğu ve de yerine getirildiği takdirde birçok kadın astsubay adayı astsubay eğitimi görmekte ve mezun olduktan sonra verilen atama ile görevlerine başlamaktadırlar. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan Astsubay kadrosuna her yıl kadın adaylar da başvuruda bulunmakta ve birçok kadın aday bu sınavları başarı ile tamamlamaktadırlar.