Astsubay Olmak İçin Hangi Liseye Gidilmelidir?

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Astsubay olmak için birçok gencin hayalleri arasında olup bu hayalleri gerçekleştirmek için lise mezunu olan adaylar bu soruları sık yöneltir. Liseden sonra astsubay olmayı düşünen adaylar, Milli Savunma Üniversitesi’nde eğitim alırlar. Askeri liselerin kapanmasının ardından astsubay yetiştirmek için Milli Savunma Üniversitesi kurulmuştur. 31 Temmuz 2016 tarihi itibariyle Milli Savunma Üniversitesi’nde bir askeri yükseköğrenim kurumu olarak askeri personel yetiştirmeye başlamıştır.

Bu yükseköğrenim kurumuna alım yapılmadan önce bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle ilgili açmış oldukları sınavdan iyi bir puan almak gerekmektedir. Alınan puan doğrultusunda da diğer başvuru koşullarına geçilecektir. Astsubay olabilmek için herhangi bir liseden mezun olunması yeterli görülmektedir. Açmış oldukları sınavdan sonra da sağlık, fiziki yeterlilik ve sözlü mülakat aşamalarının da sırasıyla başarıyla tamamlanması gerekmektedir. Astsubay olmak için öğrenciler bütün aşamaları geçtiğinde 2 yıl süresince eğitim almaktadırlar. Yükseköğrenimlerini başarılı bir şekilde bitiren öğrenciler, astsubay çavuş rütbesi alarak mezun olmaktadırlar. Kısacası astsubay olabilmek için lise ve dengi okuldan mezun olmak yeterli olacaktır.

astsubay olmak için hangi liseye gidilmelidir.

Astsubay Olma Aşamaları Nelerdir?

Astsubay olabilmek için boy şartı, yaş şartı, mezuniyet, sağlık şartı gibi bazı hususlar bulunmaktadır. Astsubay olmak için öncelikle vücut kitle endeksi ve sağlık yönetmeliğindeki koşullarının da sağlaması gerekmektedir. Sınav sonrasında aşamalardan oluşan fiziki yeterlilik, sağlık ve sözlü mülakat gibi sırasıyla sınavlara girilmelidir. Erkek adaylar için 1.64 kadın adaylar için ise 1.58 boy şartı aranır. Lise mezunları için yaş sınırı ise 21 olarak belirtilmiştir.

Lise ve dengi mezunlar ise Milli Savunma Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu sınav üzerinden giriş yaparak sınavı kazanmak zorundadırlar. Gerekli boy ve kilo endeks şartları sağlanması gerekmektedir. Astsubay olmak için bu düzeyde olanlar şartları yerine getirdikten sonra diğer aşamalar arasında yer alan sağlık kontrolleri, sözlü mülakat gibi aşamaların da tamamlanması ve başarı ile sonuçlandırması ile eğitim öğretime hayatlarına başlamaktadırlar.

Astsubay Olmak İçin Gözlük Engel mi?

Astsubay alımları yapılırken, gerekli bir yönetmelik mevzuatı bulunmaktadır. Bu mevzuata uymak ve şartları sağlamak, astsubay olmak için öncelikle yazılı ve sözlü sınav şartlarının sağlanması son derece önemlidir. Özellikle de sağlık şartlarını sağlamak en önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Sağlık yönetmeliğindeki göz problemleri bütün askeri alımları için geçerli olan bir durumdur. Derecelerine bakılmaksızın hipermetrop, astigmat, miyop, renk körlüğü gibi durumlar başvuru aşamasında engel teşkil etmektedir. Astsubay olmak için o göz, kulak, ağzı ve çene, kronik hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar, enfeksiyonlar gibi rahatsızlıkların bulunmaması gerekmektedir. Herhangi bir göz hastalığının lazer ile tedavi edilmesi de başvuru için yeterli olmayacaktır. Kalp, karaciğer ya da böbrek gibi organlarda bulunan hastalıklar da başvuru için engel teşkil etmektedir. Bu nedenle başvuru aşamasında belirtilen hastalıklara dikkat edilmesi gerekmektedir.