Astsubay Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Astsubay sınavı için hazırlanan ve bu hayali kuran adaylar için zorunlu bazı aşamalar bulunmaktadır. Astsubaylık TSK’nın bünyesinde bulunan ulvi mesleklerden biri olarak aynı zamanda büyük sorumluluklar isteyen ve vatan görevi olarak da ifade edilen görev ve de sorumlulukları barındırmaktadır.

Astsubay olmak için spor yapmak ya da spor ile aranın iyi olması ön koşullardan biridir. Herhangi bir spor geçmişi olmayan adayların sınavlara girmeden önce bu konuda kurslara gitmeleri önerilmektedir. Aksi takdirde fiziki sınavlarda elenebilir ve askerlik mesleğinden muaf tutulabilirsiniz.

Bunun için öncelikle koşu yapılmalı ve aday koşu konusunda kendisini geliştirmelidir. Bu sayede tüm kaslar çalışarak çok daha dinç olunması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra mekik, barfiks, şınav gibi spor aktivitelerinin de rahatlıkla yapılması gerekmektedir. Böylece mülakat esnasında oldukça rahat edilmesi sağlanacaktır.

astsubay sınavı

 Astsubay Sınavı Aşamaları Nelerdir?

Astsubay sınavına girecek adaylar, bazı belirlenmiş sınavlardan ve de sözlü mülakatlardan geçmek zorundadır. Öncelikle askeri üniversitenin açmış olduğu sınavlarından iyi bir puan almak gerekir. Milli Savunma Üniversitesi’nin gerçekleştireceği sınavda 120 sorudan oluşan bir test uygulaması yapılmaktadır.

Bunun için sonra Milli Savunma Üniversitesi tarafından gelen başvuru ilanlarına dikkat etmek ve ardından ilgili tarihlerde Astsubay sınavı için başvuru yapılmaktadır. Bu işlem için başvuru ücretinin yatırılması gerekmektedir. Parayı ilgili bankaya yatırdıktan sonra belirlenen tarihte sınav yerine gidilerek öncelikle evrak teslimi, ön sağlık aşaması, fiziki yeterlilik, spor mülakatı gibi aşamalar tamamlanmaktadır. Son aşama olan sözlü mülakat bulunmaktadır.

Sözlü mülakat aşamalar arasındaki adaylar için en zorlu kısım olarak nitelendirilmektedir. Bu aynı zamanda en yüksek puanlama yüzdesinin bulunduğu bölüm olarak da nitelendirilmektedir. Son aşamayı tamamlayan adayların astsubay öğrencisi olma hakları bulunmaktadır. Ancak, sözlü sınavdan yüksek puan almak ve sıralamaya girmek önemli bir konudur.

Astsubaylık Sınavından Geçmek İçin Neler Gerekir?

Astsubay sınavı için yazılı sınav öncesinde bilgileri tazelemek önerilmektedir. Güncel konulara bakmak, cumhuriyet dönemi konuları tekrar etmek, jandarma alımlarında matematik gibi derslerde başarılı olmak adaylar için avantaj sağlamaktadır. Ayrıca Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemlere de bakmak, ders notlarını tekrar gözden geçirmek son derece önemli olmak ile birlikte adaylara da kolaylık sağlayacaktır. Ek olarak önceden çıkmış soru örneklerine bakmak ve onları araştırmak da ne tarz soruların geldiğine yönelik bir fikir oluşturacağı için endişe ve korkunun biraz daha azalmasını sağlayacaktır.

Sözlü mülakatlarda en çok dikkat edilmesi gereken konu ise sakinliği korumayı başarabilmektir. Kendine güven ve kendin iyi ifade edebilme dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunun için de bol bol kitap okunması ve bu şekilde hem bilgi birikiminin artmasının sağlanması hem de konuşmanızın gelişmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda cümleleri güzel bir şekilde kurarken tonlamaların da düzgün olmasına yardımcı olacaktır. Astsubay sınavı için özen göstererek çalışmak ve bunu gerçekten istemek gerekmektedir.