Jandarma Astsubay Görev Ve Yetkileri Nelerdir?

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Jandarma Astsubay görev ve yetkileri bulunan astsubaylık rütbesine göre değişkenlik göstermektedir. Kimi zaman da 5802 sayılı Astsubay Kanunu’nun usul ve esaslarına görev yapan astsubaylar, yeri geldiğinde ve de ihtiyaç görülmesi halinde subayların görevlerini de üstlenerek görevlerini sürdürmektedirler.

 

Astsubay rütbeleri arasında; Astsubay Çavuş; Astsubay Kıdemli Çavuş; Astsubay Üstçavuş yer aldığı gibi aynı zamanda da Astsubay Kıdemli Üstçavuş; Astsubay Kademeli Başçavuş; Astsubay Kıdemli Başçavuş ve Astsubay Kademeli Kıdemli Başçavuş rütbeleri bulunmaktadır.

Jandarma Astsubay görev ve yetkileri

Düz Jandarma Ve Personel Astsubay Görev Ve Yetkileri Nelerdir?

Düz jandarma Astsubay görev ve yetkileri İçişleri Bakanlığına bağlı olarak ülkenin herhangi bir noktasına atamasının yapılmasıyla güvenlikten sorumlu asayiş komutanı olmaktadırlar. Cezaevlerinde, mahkemelerde suçlu sevklerinde jandarma astsubaylar görev almaktadırlar.

Personel astsubaylar ise genel olarak masa başı işlerde çalışmakta; yazı işleri, ulaştırma gibi görevleri bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan personel ihtiyacına göre atamaları yapılmaktadır.

Jandarma astsubayların zorunlu hizmet süreleri 15 yıl olarak belirtilmiştir. 15 yıl süresince görev alan astsubay, dilediği zaman emekliye ayrılabilmektedir. Jandarma astsubaylar için genel geçerliliği olan bir çalışma saatinden bahsedilemese de haftada 40 saatlik bir çalışmaları olmaktadır. Aynı zamanda hafta sonları çalışmaları da bulunmamaktadır. Ancak beklenmedik ani görevler için de her zaman hazır bulunmaktadırlar.

Maaş tutarları kıdem, yabancı dil bilgisi ve yeterliliği, evlilik durumu, çocuk sayısı ve görev yapılan yere göre değişmektedir. Aynı şekilde astsubay personellerinde de kıdem tazminatı, rütbeye bağlı komutanlık tazminatı, özel görevler için verilen ek ödemeler ve de yıpranma payları gibi ödemelerden de faydalanabilmektedirler.

Jandarma Astsubay Zorlukları Ve Doğu Görevi Nelerdir?

Jandarma Astsubay görev ve yetkileri arasında çalışma koşullarında belirleyici etken görev yapılan yer olmaktadır. Terör bölgesindeki görev ve sorumluluklar ile diğer illerde görevde bulunan astsubayların çalışma ve yaşam koşulları farklılık göstermektedir. Her an bir göreve hazır olmak, yeri geldiğinde ailesinden uzak olmak psikolojik anlamda son derece zorlayıcı ve de yorucu bir durumdur. Aynı zamanda terör bölgelerinde çalışanlar için hem bedensel hem de ruhsal yıpranmalar yaşanabilmektedir. Ülkenin her bölgesinde görev alabildikleri gibi, dağda, köyde birçok zorluklar ile karşılaşma olasılıkları bulunmaktadır. Bütün bunlar bilinerek meslek tercihinin yapılması gerekmektedir. Günümüzde yapılan düzenlemeler ile jandarma astsubay görev ve yetkileri arasında asayiş de bulunmaktadır. Bu da genel olarak sahada görev almaları anlamına gelmektedir.

Jandarma astsubaylarının doğu görevleri ise, terör açısından değerlendirmeye alınmakta ve görev süreleri belirlenmektedir. En ağır ve zor şartlarda doğu görev süresi 2 yıl olmakla birlikte 4 yıla kadar uzayabilmektedir. Bu sürenin uzaması şartların iyileşmesine bağlıdır. Doğu görevi en uzun süreyle 4 yıl olarak belirlenmiştir. Doğu görevi tamamlandıktan sonra batı illerde görev almaya başlayacaklardır. Ancak ilerleyen yıllarda tekrar doğuya atamaları yapılabilmektedir.