JÖH Olmak Şartları Nelerdir?

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

JÖH olmak için gerekli bazı şartlara uygun olmak ön koşul olarak belirtilmiştir. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı tarafından resmi sitelerinde astsubay başvuru şartları belirlenmiştir. İlgili sınav ücreti yatırıldıktan sonra sınavların tarihleri ve sınav giriş yerleri için takiplerinin yapılması gerekmektedir.

Yurtdışı okullardan mezun olanlar için denklik belgesinin olması, lisans mezunlarının KPSS 2018 ve 2019 sınavlarından P93 puan türünden 60 ve üzeri not almaları gerekmektedir. Yaş şartının ise 27 yaş üzerinde olmaması aranmaktadır. Ancak lisans üstü mezunlar için 32 yaşını aşmamış olmaları koşulu bulunmaktadır.

Adayların silah taşımaya engel teşkil edecek herhangi bir durumlarının olmaması ve aynı zamanda sağlık şartlarının da görev yapmaya engel teşkil edecek şekilde olmaması gerekmektedir. Ayrıca adayların kendileri ya da aile bireylerinde başvuru kılavuzunda belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olması ya da herhangi bir disiplinsizlik durumunun olmaması, herhangi bir bağımlılığının olmaması ve bunlar ile ilgili bir tedavi görmüş olmaması, herhangi bir terör örgütü ile ilişiğinin olmaması, siyasi bir partiye üye olmaması, kadın adaylarda da hamile olmamak şartları arasında bulunmaktadır.

jöh olmak

JÖH Olmak İçin Hangi Özellikler Aranır?

Jandarma astsubay alımlarına lise mezunları başvuru yapamamaktadır. Sadece lisans ve ön lisans mezunu adayların başvuruları kabul edilmektedir. Aynı zamanda kadın ve erkek adayların arasında astsubaylığı kazanan adaylar daha sonrasında meslek içinden yapılacak özel harekatçı alımına müracaat edebilmekte ve de JÖH olabilmektedirler.

Halkın huzur, güvenini sağlayan jandarmaların, farklı bir birimi olan Jandarma Özel Harekat birimi, çeşitli görevleri yürütmektedirler. JÖH olmak isteyen kişilerde aranan şartlar şu şekilde açıklanabilir:

Jandarma Özel Harekat Timleri’nin eğitimleri Foça’da gerçekleştirilmektedir. Burada 10 haftalık bir eğitim alarak temel savaş teknikleri yanında coğrafi koşullara karşı dayanıklılık gibi eğitimleri almaktadırlar. Adaylarda yorgunluk, uykusuzluk, stres altında doğru karar verebilme, özgüven, iklim ve arazi koşullarına uygun engelleri aşabilme, silah kullanımı gibi birçok zorlu eğitim sürecinden geçmektedirler.

Eğitimleri süresince koşu, yürüyüş olmak üzere bunun yanında temel savaş eğitimleri de almaktadırlar. Bunların yanı sıra manevra eğitimi, haritacılık bilgisi, GSP kullanımı, dağcılık, suda geçiş gibi birçok eğitimler de bulunmaktadır.

JÖH Çalışma Şartları Nelerdir?

Jandarma Özel Harekât olarak göreve başlayan kişiler, bu birimde görev yapmaktadır. JÖH olmak için gerekli şartları sağlayan kişiler, bazı çalışma koşulları kapsamında görevlerini icra ederler.  JÖH çalışma koşulları alanlar dışında Jandarma Komutanlığına bağlı çalışan asker memurlarıdır. Genel olarak iç güvenlikte ve de PÖH’lerin yetişemediği yerlerde görevli olarak çalışmaktadırlar.

JÖH birlikleri dağlarda barınabilmekte ve sınırlarda operasyonlarda bulunmaktadırlar. Her ne kadar mesai saatleri olsa da genel olarak bu mesai saatlerinin de dışına çıkılabilmektedir. Ani görevler için bekletilmeleri ve hangi saat olursa olsun helikopter ve zırhlı araçlar ile olay yerlerine götürülmektedirler.