Kadın Subay Olmak İçin Gerekenler

Kadın Subay Olmak İçin Gerekenler

12 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Kadın Subay Olmak İçin Gerekenler

Kadın subay olmak isteyen adaylar için hazırlanan bu yazımızda rütbeli olarak subay olmak isteyen kadınlarımızın hangi koşullar altında TSK’da çalışacağından bahsedeceğiz. Son yıllarda özellikle subaylık konusunda kadınlarımızın da subaylığı çok fazla tercih ettiğini görebilmekteyiz. Yabancı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de TSK çalışanı olarak birden fazla görevde kadın subayda yetiştirilmektedir. Tarihimizde de Kara Fatma, Onbaşı Halide, Emir Ayşe gibi birçok kadın subayımız olduğunu ve bu askerlerin gönüllü olarak işlerini yaptıklarını görebilmekteyiz. Ülkemizde de böyle askere gidip ve rütbeli alan 50 ye yakın subay, 1000’e yakında   astsubay kadın çalışan bulunmaktadır. Bu yazıda ise sizlere bu kadın subay olmak isteyenlerin başvurularının şartlarını söyleyeceğiz.

Kadın Subay Olmanın Şartları

Kadın olarak askeri okula girmek istiyorsanız yalnızca subay veya astsubay olarak hizmet verebileceksiniz. Böylelikle TSK çalışanı olacaksınız ve maaşlarınız devlet tarafından verilecektir. Gönüllü olarak askere alım maalesef bu zamanda olmamaktadır. Eğer sizde subay olmak için başvuruda bulunacaksınız şartlar şu şekildedir;

  • Kadın subay olmak isteyen kişi öncelik TC vatandaşı olma şartı aranmaktadır.
  • Eğitim durumu 4 yıllık üniversite eğitimi veya Yüksekokul mezunu olma şartı,
  • Başvuru yaşının 27 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. 27 yaş altında olan adaylar başvurularını yapamazlar. Eğer lisansüstü eğitim alan biriyseniz 32 yaşına kadar bu yaş şartından faydalanabilmektesiniz.
  • Kadın subay başvurusu yapacak olan adaylarda hukuki bir engelinin bulunmaması şartı aranmaktadır.
  • Kadın subay adaylarının sağlık raporu alması ve bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir.
  • Türk ceza kanununun 53. Fıkrasına göre kişi evli ise kendisinin ve eşinin de adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
  • Asker subay başvurusu yapacak olan adayların terör örgütleriyle ilgili bir bağlantısının olmaması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapıldığı sıra bir siyasi partiye üye olmadığını da belgelemesi gerekmektedir. Subay olan kişi tamamen bağımsız olmak zorundadır.
  • Güvenlik soruşturması için arşiv soruşturması yapıldığında bir sıkıntınızın çıkmaması gerekmektedir.

Kadın Subay Olmak İsteyenlerin Fiziki Özellikleri

Kadın subay olmak isteyenlerin boyu ve fiziki özellikleri erkeklerin boy ve kilosundan farklı olmaktadır. Eğer başvuru yapmak istiyorsanız başvuru yaptığınız yaşınıza göre bu fiziki koşulların farklılık gösterebileceğini söyleyebiliriz. Astsubay olabilmeniz için 15 yaşından küçük olmama şartı vardır. 15 yaşındaki astsubay adayının boyu 1.48 cm ile 1.71 cm arasında olması gerekmektedir. Kilo olarak 40 kg ile 68 kg arasında olması durumunda başvurunuzu yapabilmektesiniz. Yaş arttıkça bu özelliklerde farklılık gösterecektir. 19 yaşının üstündeki adaylarda ise boy sınırı 2.00 cm olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kadın subay olacakların özellikle vücudunda bir sıkıntı olmaması ve fiziksel görünüşte herhangi bir sorun olmaması gerekmektedir. Ağzınızın, çenenizin ve diş yapınızda da sorun olmaması çok önemlidir. Göğüs kafesinde görüntü bozukluğu olmaması, düz taban olmamanız, kalp hastası, tansiyon hastası, böbrek ve karaciğer hastalıkları geçirmemiş olmanız gerekmektedir. Özellikle de eğer konuşurken kekemelik yapıyorsanız mülakatlarda elenebileceğinizi söyleyebiliriz. Asker okula girebilmek için size verilecek olan sağlık raporlarında bu şartların hepsine bakılmaktadır. Göz sorununuz varsa da maalesef ki aday olamamaktasınız.