Kimlere Bordo Bereli Subay Denir?

Kimlere Bordo Bereli Subay Denir?

15 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Kimlere Bordo Bereli Subay Denir?

Kimlere Bordo Bereli Subay Denir? Bordo Bereli Subay, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından çeşitli rütbelerdeki subaylarının, astsubaylarının özel bir eğitime tabii tutularak, Özel Kuvvetler Komutanlığı adı altında özel askerlerden oluşturulmuş bir birliktir. Oluşturulan bu birliğin eski adı ise; Özel Harp Dairesi’dir.

Bordo Bereli Subaylar Nasıl Seçilir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin özel olarak yetiştirdiği bordo bereli subay ve astsubaylar, özel eğitimler almaktadır. Bordo berelilerin tamamı subay ve astsubay askerlerden oluşmaktadır. Bu subay ve astsubaylar gönüllülük esasına dayanarak, Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarından seçilmektedir. Seçilen subaylar, 3 ayrı dalda toplam 47 ders görmektedir. Verilen eğitimler 3.5 yıl sürmektedir. Eğitim sürecinde, psikolojik, ağır ve yorucu eğitimler yer almaktadır. Bordo bereli askerler, her türlü hava şartlarına dayanıklı olarak yetiştirilmektedir. Bordo Bereli subayların aldığı bir diğer eğitimin adı ise; güven atış eğitimidir. Güven atış eğitimi, bu subayların aldığı ve dünyada ilk olan eğitimin adıdır.

Bordo Bereli Subaylara Verilen Eğitimler Nelerdir?

Bordo bereliler subayların yurt içinde, 72 haftalık temel nitelikli kurs eğitimleri bulunmaktadır. İhtisas alanlarına göre eğitimleri; 10 ile 52 hafta arasında değişiklik göstermek üzere; yurt içi ve yurt dışı olmak üzere 2 grupta incelenmektedir.

Yurt içi temel kurslarında 14 konu üzerine eğitim verilmektedir. Bu eğitimlerden bazıları ise şunlardır;

*Muharebe temel eğitimi ve Göğüs göğse muharebe

*Uzak mesafeli keşif devriye ve Sızma

*Psikolojik Harekat ve tahrip eğitimi

*Paraşüt ve Kurbağa adam eğitimleridir.

Bordo Bereli subayların, ihtisas kurslarında verilen bazı eğitimleri; yer ekip komutanlığı ve ilk yardımdır. Mayın ve bubi tuzakları ile tahrip teknikleri de ihtisas kurslarında verilen eğitimler arasında yer almaktadır. İstihbarat, mühimmat imha ve muharebe eğitimleri de ihtisas kursları arasında verilmektedir.

Bordo Bereli Subayların Yurt Dışı Eğitim Konuları Nelerdir?

Yurt dışı eğitiminde, bordo bereli subay ve astsubayların aldığı eğitimler 6 ana başlık olarak verilmektedir. Bunlar; ranger ve hava indirme, sivil işler, halkla ilişkiler, hayatı idame ve psikolojik harekat eğitimleridir. Bordo bereli subayların görevi ise; özel harekat ve savunmadır.