Sözleşmeli Astsubay Kimdir?

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Sözleşmeli astsubay, TSK tarafından açılan alım ilanlarına başvuran adaylar için geçerli olmakta ve bunun yanında astsubay alımlarındaki koşulları içermektedir. Şartlara uygun olan astsubay adayları mülakatlara çağrıldıktan ve de tüm aşamalardan geçmeleri durumunda sözleşmeli astsubay olmak için ilk aşamayı tamamlamış bulunmaktadırlar.

Sözleşmeli olan astsubaylar öncelikle bir ön sözleşme yaparak eğitimlere tabi tutulmaktadırlar. Eğitimlerin başarılı bir şekilde tamamlanmasından sonra sözleşme imzalanarak Teğmen rütbesi ile atamaları yapılmaktadır. Sözleşme süreleri 3 ila 9 yıl arasında bulunmaktadır. Gerekli şartların yerine getirilmesi ile sözleşmelerin yenilenmesi yapılabilmektedir. Yenilemesi yapılan sözleşmeli astsubayların görevleri devam etmektedir.

Yenilemeler ile birlikte toplam olarak 21 sene boyunca sözleşmeli astsubaylık görevlerini devam ettirebilmektedirler. Rütbe yükselmeleri de belirli seviyelere göre yapılarak ilerlemektedir. Sözleşmeli astsubayın sözleşmesi uzatılmaz ya da olumsuz bir nedenden dolayı sicili bozulursa sözleşmesi direkt feshedilmektedir.

Sözleşmeli astsubay adaylığına başvuruda bulunmak için açılan ilanların takip edilmesi gerekmektedir. Buna istinaden başvuruların yapılması ile ilgili süreç başlayacak olup sözleşmeli astsubaylık için ilk adımlarını atmış olacaklardır.

Sözleşmeli astsubay

Sözleşmeli Astsubay Olmak İçin Neler Gerekli?

Sözleşmeli astsubay olmak isteyen kişilerin öncelikle açılan alım ilanlarını takip etmeleri ve ilanlara istinaden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Uygun şartları sağlayan adayların başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvurularını gerçekleştiren adayların mülakatlara çağrılması ile de süreç başlamış olmaktadır.

Başvuru kılavuzunda yer alan bölümlerden birinden mezun olmak gerekmektedir ya da kayıt sürecine kadar mezun olabilecek adaylar başvuruda bulunabilmektedirler. Lisans mezunları için 27 yaş; lisans üstü adayların başvurularında da 32 yaş sınırı bulunmaktadır. Kadın adayların da hamile olmama şartları bulunmaktadır.

Hem jandarma hem de askeri okullarda sözleşmeli astsubay olarak çalışma hakları bulunan erkek ve kadın astsubay adaylarının başvuru koşullarına uygun bir şekilde olmaları gerek duyulmaktadır.

Ön eleme aşamalarından biri olarak sağlık muayenesi yapılmaktadır. Ardından fiziksel yeterlilik sınavları yapılmaktadır. Bu fiziksel yeterlilik sınavlarını da geçen adaylar ön sözleşme yapılarak gerekli eğitimlere tabi tutulmaktadırlar. Eğitimlerin tamamlanması ardından da son olarak sözleşme imzalanmaktadır.

Emekli Astsubaylık Nedir?

TSK’da görev yapan astsubayların emekli olabilmesi için birtakım koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Çalışılan her yıla nazaran 3 ay ek yıpranma payı kazanmaktadırlar. Ortalama 20 yıllık bir çalışma hayatında 5 yıl gibi bir süre yıpranma payı olarak eklenecek ve toplam 25 yıl gibi hesaplanacaktır. Bu zaman dilimi aynı şekilde emeklilik yaşlarında da düşülmektedir.

Sözleşmeli astsubay ise yapılan ve de uygun görülen yenilemeler ile birlikte maksimum 21 sene çalışma haklarına sahip olmaktadırlar. Sözleşmeler uzatılmadığı takdirde görevlerine devam etmeleri söz konusu olmayacaktır. Ayrıca sicillerine zarar verebilecek herhangi bir durum söz konusu olunduğunda da derhal sözleşmeleri feshedilerek sonlandırılmaktadır.

Ancak gerekli şartların devam ettirilmesi durumunda sözleşmeleri yenilenerek görevlerine devam etmektedirler.