Subay Nasıl Olunur?

Subay Nasıl Olunur?

15 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Subay Nasıl Olunur?

Subay olmak çoğu insanın hayali olmuştur. Her Türk Asker Doğar sözünün kanıtlayacağı gibi her Türk gencinin hayali olmuştur. Tüm Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşı olan adaylar subay olabilmektedirler. Tabii ki de bu yalnızca Türk vatandaşı olma koşulu değil bazı şartları yerine getiren ve değişen koşulları da taşımakta olan kişiler subaylık rütbesini almaktadırlar ve böylelikle bu rütbeyle TSK bünyesinde askeri subay olarak çalışmaya hak kazanmaktadırlar.

Subay Nasıl Olunur? Subay olmak için iki aşama vardır. Birinci aşama askeri okul için sınavlara girmektir. İkinci aşama ise lisans eğitimi alarak veya oradan mezun olarak subaylık sınavlarına başvuru yaparak subay olmaktır. Orta okuldan mezun olan kişiler askeri Lise Giriş sınavına katılıp sonra subaylık sınavlarına girmektedirler. Lise mezunu kişiler ise Kuvvet Komutanlıklarından birine Kara kuvvetleri, Deniz kuvvetleri, Hava kuvvetleri komutanlıklarına başvuruda bulunabilirler. Genç kişilerin subaylık için harp okullarına girme yaşlarında sınırlandırma vardır. Ayrıca üniversiteye geçiş sınavından sonra başarılı bir not alınıp baraj puanı geçilerek ve sonrasında özellikle istenen boy kilo yaş şartlarına uygun olunmasıyla başvuruda bulunulabilmektedir.

Subayların Görev Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Subay olmak, TSK’da yer alan kuvvet komutanlıklarıyla bir olup görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyi zorunlu kılmaktadır. Subayların en önemli sorumluluğu ise başında bulundukları donanmayı, orduya göre sevk işlemlerini yapıp idaresini sağlamaktır.

  • Rütbe sahibi olan kişilerde dahil orduyu yönlendirme,
  • Muharebe görevlerine katılıp yönetimi sağlamak,
  • Askerlerine bağlı olan araçları yönlendirme,
  • Düşmanın kara, deniz veya hava araçlarıyla mücadele etmek,
  • Birlikleri içerisindeki iletişimi sağlayıp onları bilgilendirmek ya da üstlerini bilgilendirmek,
  • Nöbet hizmetlerini düzenleyip yerleşkelerin ya da verilen görev boyunca bulunulan yerin güvenliğini sağlamak,
  • Silahları her zaman kullanıma hazır hale getirmek.

Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur?

Sözleşmeli subay olmak için bazı şartlar aranmaktadır. Sınıflara göre okul olarak yazılması gereken yani başvuru raporunda yazılana göre en az dört yıllık bir lisans eğitimi veya harp okullarından mezun olmak koşulu aranmaktadır.

Sözleşmeli subay adayları için fakülte ve yüksek okullar harp okulları ve buralarda okuyup mezun olan subaylara ait yönetmeliğin 25. ve 26. maddelerinde düzenleme yapılmıştır. Düzenlemeye göre bu özellikler ile başvuru raporunda yazılan sınıflar için gereken başvuru şartları taşınmalıdır.

Sözleşmeli subay adayları için Sözleşmeli Subay ve Astsubay Yönetmeliği’nin 6. fıkrasında düzenleme yapılarak “Sözleşmeli subay adaylarında olması gereken nitelikler” ile başvuru raporlarında yazılan sınıflar için gereken başvuru koşuları taşınmalıdır.