Subay Rütbeleri Nasıldır?

Subay Rütbeleri Nasıldır?

17 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Subay Rütbeleri Nasıldır?

Subay rütbeleri çeşitlilik göstermektedir. Komutanlıklara veya güvenlik güçleri kolluklarına bağlı birliklerin üniformalarındaki simge olan rütbe, güvenlik kolluklarında görev yapan herhangi bir personelin, mevkii ve unvanını belirtmek için kullanılmaktadır. Rütbe; unvan ve unvanı belirten yazılar ve işaretlerden oluşmaktadır.

Subay Rütbeleri Kaça Ayrılır?

Subaylık rütbeleri komutanlıklarına göre genel olarak 4 gruba ayrılmaktadır. Bu komutanlıklar; Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’dır.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Subay Rütbeleri Nelerdir?

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda subay rütbeleri genel olarak 4 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; Subay ve Astsubay, Uzman Erbaş ve Erbaş/Er rütbeleridir.

Subaylık rütbeleri de kendi içerisinde gruplara ayrılmaktadır. Subaylık rütbeleri kendi içinde 7 gruba ayrılmaktadır. Bunlar;  Asteğmen, Teğmen, Üsteğmen ve Yüzbaşı ve Bin Başı rütbeleridir.Son olarak ise; Yarbay ve Albay’ dır.

General rütbeler olarak ayrı bir grup daha bulunmaktadır. General rütbelerde kendi içerisinde; Tuğgeneral ve Tüm General, Korgeneral ve Orgeneral subayların rütbeleri olarak 4 gruba ayrılmaktadır. Bu rütbelerin tamamı, ayrılmış oldukları gruplar içerisinde daha detaylı olarak belirtilmektedir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Subay Rütbeleri İsimleri Nelerdir?

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda subayların rütbeleri de Kara Kuvvetleri Komutanlığı subayları ile aynı olmaktadır. Astsubay rütbeleri de aynı olmak ile birlikte şunlardır;

*Astsubay Çavuş ve Astsubay Kıdemli Çavuş

* Astsubay Üst Çavuş ve Astsubay Kıdemli Üstçavuş

* Astsubay Başçavuş ve Astsubay Kıdemli Başçavuş’tur.

Diğer rütbeleri ise; Erbaş/ er olarak On Baş ve Çavuş’tur.

Uzman Erbaş rütbeleri ise; Uzman Onbaşı ve Uzman Çavuş’tur.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Rütbeleri Nelerdir?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı subaylarının rütbeleri de genel olarak 5 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; Erbaş/Er, Uzman Erbaş, Astsubay ve Subay, Genel Kurmay Başkanı ve Büyük Amiral Rütbeleridir. Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı rütbeleri gibi bu rütbeler de kendi içerisinde detaylı olarak belirtilmiştir.

Subay Rütbelerinin Yaka Renkleri Nelerdir?

Rütbeler, mevkii ve unvanı belli etmek için farklı yaka renklerinde kullanılmaktadır. Bu yaka renklerinden bazıları şunlardır;

*Kurmay – Vişne Çürüğü

*Hava Savunma – Gök Mavisi

* Ulaştırma – Koyu Mavi

* Topçu – Koyu Lacivert

*Muhabere- Koyu Mavi

*Personel – Barut Siyahı

*Harita – Yeşil kumaş üzerinde gösterilmektedir.