Subay Maaşları Ne Kadardır?

Subay Maaşları Ne Kadardır?

17 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Subay Maaşları Ne Kadardır?

Subay maaşları hususunu belirleyen birden fazla faktör bulunmaktadır. Subayların almış oldukları maaşın yanı sıra aile yardımı, terör tazminatı ve operasyon tazminatı gibi yan etkenlerden faydalanarak artış göstermektedir. Faydalanmış oldukları bu maaş artışının aksine maaşlarında azalmada yaşayabilmektedirler. Yaşanan artış veya azalmaların nedeni ise; BES, sigorta veya OYAK kesintisi gibi belirleyici etkenler olabilmektedir.

Subayların Aldıkları Maaş Miktarları Aynı Mı?

Her subay maaş miktarları farklılık göstermektedir. Subayların farklı rütbeleri bulunmaktadır. Subaylar, rütbelerine göre de farklı maaş almaktadır. Ayrıca; Doğru bölgelerde görev yapan subayların maaşları daha fazla olmaktadır. Bu subayların maaşlarının fazla olma sebebi ise; almış oldukları görev tazminatı veya terör tazminatı hususundan kaynaklanmaktadır.

Doğu bölgelerinde yürütülen operasyon sayıları, batı bölgelerde yürütülen operasyon sayısına nazaran fazla olmaktadır. Bu sebeple; doğu bölgesinde görev yapan subayların tazminat ücretleri 1500 tl olur iken; diğer bölgelerde çalışan subayların aldıkları tazminat ücretleri 500 tl olmaktadır. Bunun yanı sıra; komanda olarak görev yapan ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yer alanlar ise ayrıca komando tazminatı almaktadır.

Yeni Subay Olanların Aldıkları Maaş Ne Kadardır?

Subaylık mesleğinin farklı rütbeleri bulunmaktadır. Subaylık mesleğine yeni başlayacak olan bir subay, asteğmen rütbesi ile başlamaktadır. Subay maaşları rütbelere göre değişiklik göstermektedir. Yeni mesleğe başlayan bir asteğmenin maaşı, 6000 tl ile 6500 tl arasında değişiklik göstermektedir. Maaşları belirleyen diğer unsurlar da yeni personellerin alacak oldukları maaş miktarını etkileyebilmektedir.

Subayların Rütbeleri Nelerdir?

  1. K. Komutanlığı bünyesinde bulunan subayların 11 tane rütbeleri bulunmaktadır. Bu rütbeler; Asteğmen, Üsteğmen ve Teğmendir. Sonrasında; Yüzbaşı ve Binbaşı’dır. Devamında ise, Yarbay ve Albay’dır. Akabinde devam eden rütbeler ise; Tuğgeneral, Tümgeneral ve Korgeneral rütbeleridir. Son rütbe ise; Orgeneral rütbesidir.

Subayların Rütbelerine Göre Aldıkları Maaşlar Ne Kadardır?

Subayların derece ve kıdemlerine, rütbelerine ve hizmet yıllarına göre subay maaşları belirlenmektedir. Maaşların belirlenmesi etkileyen diğer faktörlerden bir kaçı ise; subayların medeni halleri, çocuk sayıları ve görev tazminatlarıdır. Subayların aldıkları maaşlar genel olarak; 6000 tl ile 12.000 tl arasında değişiklik göstermektedir.

Rütbelerine göre subayların, genel olarak aldıkları maaş miktarları şunlardır;

*Asteğmen 6.300, Teğmen 6.750, Üsteğmen 6.900 tl

*Yüzbaşı 7.250, Binbaşı 7.500 tl

*Yarbay 8.200, Albay 8.500 tl

*Tuğgeneral 9.250, Tüm general 10.000 tl

*Korgeneral 11.000, Orgeneral 12.000 tl civarındadır.

Subayların almış oldukları maaşları etkileyen birden çok unsur bulunmaktadır. Bu maaşlar, subayların almış olduğu ortalama aylık maaş miktarlarını göstermektedir. Nöbet ücreti, görev tazminatı, aile ve çocuk yardımı gibi etkenler doğrultusunda subayların maaşlarında artış olabilmektedir.