Subaylık Muafiyet Şartları

Subaylık Muafiyet Şartları

17 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Subaylık Muafiyet Şartları

Subaylık, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her Türk gencinin onur ve gururla gerçekleştirmek istediği, vatandaşlık görev ve sorumluklarıyla çok yakından ilgi odağı olduğu bir meslektir. Bununla ile ilgili olarak belli koşulların sağlanmış olması, subaylık muafiyet sartları nı sağlaması gerekmektedir. Subaylık görevinin yerine getirilmesindeki en büyük sorun sağlık sorunlarıdır. Gerekli sağlık koşulları vardır. Bu şartları taşımayan kişiler subaylık görevinden muaf tutulmaktadır. Subaylık başvurusu yapacak her aday zamanı geldiğinde her aday askeri hastanelerde muayene olmaktadır. Subaylık görevine elverişlilik raporu almaktadır. Askerlik için muayenede başarılı not alamayanlara halk arasında çürük tabiri kullanılmaktadır. Subaylığa elverişsiz raporu verilmektedir. Subaylık başvurusu yapan adayların sağlıklarında subaylığa elverişsiz durumu olmadıkça muayeneden geçerli raporu alarak başvurularını tamamlayabilmektedirler.

Subay Astsubay Alımında Göz Sorunu

Askeri okulların kapanması ile birlikte kişiler Harp Okulları için başvurmaktadır. Bu sayede lise mezunu olan kişilere de Türk Silahlı Kuvvetleri rütbeli şekilde görev yapma fırsatı sunmaktadır. Türkiye’de subaylık gibi meslekler kutsal mesleklerden sayılmaktadır. Bu yüzden gençlerden harp okullarına çok istek gelmektedir. Çok fazla kişi Milli Savunma içerisinde eğitimini görüp rütbeli subaylık istemeleri durumunda yalnızca yazılan şartlara uyanlar ve istenilen notu almış olan kişiler başvurabilmektedir. Kontenjan sınırlandırılması nedeniyle sadece en uygun adaylar MSÜ tarafından alınmaktadır.

Düzeltme işlemi gözler de görme sorunları ayrı ayrı tüm olmak koşulu ile bir diyoptriye kadar miyopi ve hipermetropi olmaktadır. 90 derecelik iki eksen aralığında yer alan kırılma sorunu farkı bir diyoptriyi geçmemiş olan astigmatizm varsa öğrenciliğe engel teşkil etmemektedir. Silahlı kuvvetlerine bağlı fakültelerde eğitimini yapan öğrenciler üstünde düzeltilmesi ile her iki göz üzerinde görme sorunları ayrı ayrı tam olmak şartı ile 3 diyoptriye kadar miyop ve hipermetrop kabul edilebilmektedir.

Göz Sorunu Düzeltmesi

No Touch adlı tedavi yöntemlerinde bıçakla veya lazerle kesi işlemi yapılmamaktadır. Tedavi sırasında göze vakum işlemi uygulanmamaktadır. Bu tedavi yöntemlerinde, göze hiçbir alet temas etmeden göze dokunulmadan lazer yönteminden yararlanılmaktadır. Tedavi sırasında gözlerine herhangi bir şeyin değmesini istememiş olan kişiler için güzel bir çözüm yöntemi oluşturmaktadır. No Touch uygulamalarının diğer uygulamalardan farkı ise, ince kornealı olan gözlere de bu işlemin yapılabilmesidir. Kornea kalınlıkları 500 mikrondan çok daha ince olan gözlere de uygulanabilmektedir. Bu yöntem ile miyop ve hipermetrop tedavisi yapılabilmektedir.