Subaylık Okulu Vazifesi

Subaylık Okulu Vazifesi

17 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Subaylık Okulu Vazifesi

Subaylık okulu asker olacak olan kişilerde bulunması gereken niteliklere sahip, liderlik özellikleri gelişmiş, askeri sevk ve idare yeteneği kazanmış aynı zamanda yeterli fiziki yeteneğe ulaşmış muvazzaf subay yetiştirmektir.

Kara Harp Okulu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından ihtiyaç duyulmakta olan sınıf ve ihtiyaç duyulan miktarda erkek ve bayan subay yetiştirip burada çalışmalarını sağlayan bir askeri yükseköğretim kurumudur. Kara Harp Okulu’nun eğitim süresi hazırlık sınıfının ardından 4 yıldır.

Kara Harp Okulu’nda, yalnızca askeri eğitim değil aynı zamanda askeri eğitimin yanında birçok fakültede bulunan bölümlerdeki eğitimlerde verilmektedir. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır. Endüstri ve Sistem mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme, Makine mühendisliği, İnşaat ve Bilgisayar mühendisliği, savunma yönetimi lisans programlarında da bir üniversite bazında eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler yalnızca ulusal denklikte değildir. Hem ulusal hem de uluslararası alanlarda yeterlilik adına denkliği/geçerliliği olan eğitimler verilmektedir.

Dünyanın değişik bölgelerinde ve yerlerinde bulunan ülkelerin, okulların belirlediği standartları sağlamış ve okullar tarafından seçilmiş öğrenciler KHO’ya katılmaktadır. Bu öğrenciler kendilerini hem askeri hem de akademik alanda geliştirmek istedikleri için tercih etmektedirler. Harp Okulu’na (subaylık okulu) 20 farklı ülkeden öğrenci gelmektedir. Bu öğrenciler buradan mezun oldukları zaman kendi ülkelerinde nitelikli birer subay olarak görev yapabilmektedir.. Akademik eğitimin kalitesi ve askeri eğitimlerdeki gösterdiği ciddiyet, samimiyet ve disiplin sayesin Kara Harp Okulu uluslararası alanda bu denli seçilebilir ve ileri seviyede okulların başında gelmektedir.

Kara Harp Okulu, kuruluş yılından itibaren öğrencilerine kaliteli bir akademik eğitim sunmaktadır. Askeri alanda bir Avrupa standardı olan Bologna Sürecine fazlasıyla uygun olarak yapılmakta olan bu kaliteli eğitim düzenli bir şekilde Harbiyelilere sunulmaktadır. Subay yetiştiren bir askeri yükseköğretim kurumu olan Kara Harp Okulu bir üniversite statüsündedir. Bu karar 4566 Sayılı Harp Okulları Kanunu uyarınca verilmektedir.

Akademik Program

Subaylık okulu öğrencileri 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Millî Savunma Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlı Harp Okullarına dahil edilen hazırlık sınıfını takip eden süreçte yani birinci sınıftaki öğrencilerin öğrenim görecekleri lisans programlarına yönelik ortak dersler almaktadır. Ancak 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıflarda farklı dersler görülmektedir. Bu dersler şunlardır:

  • Endüstri ve Sistem Mühendisliği programı
  • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği programı
  • Makine Mühendisliği programı
  • İnşaat Mühendisliği programı
  • Bilgisayar Mühendisliği programı
  • İşletme ve Yönetim Bilimleri programı
  • Savunma Yönetimi program
  • Uluslararası İlişkiler programı
  • Tarih programlarında modern laboratuvar, dershane ve amfilerde derslere girmektedirler. Bu dersleri ise akademik unvana sahip öğretim üyeleri tarafından almaktadırlar.

Bu programlar, kendi alanında öncü olan yükseköğretim kurumlarının programlarına eşdeğerde düzeylerde düzenlenmiştir. Subaylık okulu mezunu olan tüm öğrenciler subay diplomasının yanında dünya çapında geçerliliği olan herhangi bir lisans programının diplomasına da sahip olmaktadır. Kara Harp Okulu’nda dil eğitimi olarak yalnızca İngilizce eğitimi verilmemektedir. Aynı zamanda buradaki öğrencilere Arapça, Farsça, Fransızca, Rusça dilleri üzerinde de eğitim verilmektedir.