Subaylık Parkuru

Subaylık Parkuru

17 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Subaylık Parkuru

Subaylık parkuru son zamanların çok fazla merak edilen konusu olmaktadır. Jandarma akademisi başkanlığınca jandarma genel komutanlığı bünyesine almak için sözleşmeli subay alımı yapmaktadır. Kişilerin fiziki yeterliliklerinin ölçülmesi için bu parkurlar uygulanmaktadır. Uygulanan parkurlar pomem, pmyo, bekçilik parkurları ile benzerdir.

İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Jandarma Genel Komutanlığı geçtiğimiz yıllardan beri başarılı bir birlik haline gelmeye başlamıştır ve bünyesindeki tüm silahlı kuvvetler maaşlı olarak görev yapmaya başlamıştır. Jandarma Genel Komutanlığı hızlı bir şekilde rütbeli subay alımı yapmaya devam etmektedir. Peki astsubay alınırken fiziki yeterlilikte nelere dikkat edllmektedir? fiziki yeterlilik subaylık parkuru detayları nelerdir? Gelin bir bakalım;

Subaylık Parkuru İstasyonları

Subaylık parkuru 70 metre üzerinden kurulmuştur. Ve 7 istasyondan oluşmaktadır. Bunlar;

  • İlki Sıçrama istasyonudur. Burada 5 defa sıçrama istenmektedir.
  • si lastik içerisinden geçme istasyonudur. 6 adet lastik içerisinden geçmeleri istenmektedir.
  • sü Ağırlık taşıma istasyonudur. 10 metre üzerinde erkek adayları 30 kg , kadın adayların 20 kg ağırlık taşımaları istenmektedir.
  • sü sağlık topuna dokunma istasyonudur. İki topun aralık mesafesi 5 metre uzunluğunda olmaktadır. Uzaktaki toptan başlamak koşulu ile üç kez dokunulmaktadır.
  • si takla istasyonudur. Bir minder üzerinde dümdüz takla atımı istenmektedir.
  • sı Slalom koşu istasyonudur. 6 adet solalom çubuğunun dış tarafından dönerek çapraz şekilde koşu yapılmaktadır. Soldaki solalomdan başlangıç yapılmaktadır. Soldaki çubuktan sağdaki çubuğa, sağdaki çubuktan soldaki çubuğa doğru dümdüz koşarak yapılması istenmektedir.
  • si ise üstten- alttan engeli geçme istasyonudur. Kısa olan bir engelin üzerinden geçip sonra uzun olan engelin altından geçip 4 engelinde geçilmesi istenmektedir.

Söylediğimiz gibi pomem, pmyo, paem parkurlarıyla aynı olsa da istasyon ölçüleri daha kısa olmaktadır. Bu da subaylık parkurunun diğer parkurlara göre daha yapılması mümkün olduğunu göstermektedir.

Astsubay Alım Parkur Sınavı

Jandarma Genel Komutanlığı astsubay seçiminde kişilere fiziki yeterlilik subaylık parkuru şatları sunulmaktadır. Yani kişiler mülakata girebilmek için öncelik olarak astsubay sınavı olan fiziki yeterlilik parkurunu geçmeleri gerekmektedir. Peki bu parkur nasıldır? Bu parkurda ilk olarak adaylardan 6 metre koşu yapmaları istenmektedir. Ve ardından jimnastik tahtasında 5 adet sıçrama yapmaktadırlar. Daha sonra 3 metre dümdüz koşu yapan adaylar sonra 6 adet lastiğin içerisine basmakta ve 3,5 metre düz koşunun ardından 15 kg 10 metre uzunluğunda ağırlık taşıma yerine gelmektedirler. Bu bölümü de geçen kişiler 5 metre dümdüz koşu ve ardından sağlık topu alanına gelmektedir. Daha sonra yeniden 6 metre düz koşu yapan adaydan takla atmaları istenmektedir. Ve 6,5 metre slolom koşusunun ardından 3 metre düz koşu yine 6,5 metrelik engelin alt kısmından ve üstünden geçme etabını tamamlamaktadır. Bu işlemler bittikten sonra aday  5,5 metre daha koşmakta ve bitiş çizgisine gelerek süreyi durdurmaktadır.