Üniversite Bitirip Astsubay Olmak

12 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Astsubay olmak isteyen, birçok üniversite mezununun astsubay olma şartlarını sağlamak için bazı yönetmeliklere göre uygun olması gerekir. Askerliğin her bölümü kutsal olarak sayılan meslekler arasında yer almaktadır. 2 yıllık ya da 4 yıllık herhangi bir üniversiteden mezun olan kişiler, bu kutsal mesleğe erişebilmek için öncelikle, üniversitelerin herhangi bir bölümünden lisans düzeyinde mezun olmaları gerekmektedir. Üniversitelerden mezun olan kişiler TSK’nın duyurusu yayınlandıktan sonra askerlik şubesine başvuruda bulunarak katılma hakkı kazanmaktadırlar.

Başvuru şartları arasında TSK’nın belirlediği boy ölçü oranlarına da sahip olmaları gerekmektedir. Kadınlarda 1.58 iken erkeklerde ise 1.64 minimum boy şartı olarak belirtilmiştir. Bu belirtilen boy ölçülerinin altındaki kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Ayrıca fiziki muayenede boy ölçümleri ayakkabısız olarak yapılmaktadır.

Askeri hastanede gerekli işitme, görme, ağız, diş, çene yapısı ve fiziki muayeneler yapıldıktan sonra askeri hastanenin vereceği sağlık raporu alınmaktadır. Ek olarak vücutta dövme, yanık, leke, çizik ya da yara izi gibi durumların da olmaması gerekmektedir. Vücut yapısı da sağlam ve de düzgün görünmelidir. Sağlık raporunda bir sorun olmadığı takdirde de adaylar yazılı sınava giriş hakkı kazanacaklardır. En az 70 alınması gereken bu sınavların sonrasında da adaylar için mülakat süreci başlayacaktır.

Astsubay Sınav Aşamaları

Astsubay olmak

Astsubay olmak isteyen adayların ön başvuruları yaptıktan sonra boy ve kilo endekslerinin tutması gerekmektedir. Sınava girmeden önce kişilerin boy ve kilo oranlarına bakılması ve bununla beraber gerekli sağlık koşullarına da sahip olmaları gerekmektedir. Astsubay sınavı aşamalarının başında askeri hastane doktorunun ön sağlık aşamasına adayları sokarak, burada herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığına bakılır.

Gerekli sağlık koşullarını sağlayamayan adaylar için elenme durumu söz konusu olmaktadır. Ancak sağlık sorunu olmayan adaylar da fizik ve kişilik değerlendirme testlerinden geçirilmek suretiyle sınavlara devam etmektedirler. Astsubay olmak isteyen bütün üniversite mezunu adaylar için bu aşamalardan geçmek gerekmektedir. Bütün sınavları geçen adaylar için son olarak mülakat sınavı yapılacaktır. Mülakat komisyonu tarafından 70 ve üstü alan adaylar başarılı kabul edilmektedir.

Üniversite mezunu kişilerin TSK’nın duyurusu yayınlandıktan sonra başvuruda bulunarak katılma hakkı kazanmaktadırlar.

Astsubay Yaş Şartı Kaç Olmalıdır?

Astsubay olmak isteyen birçok adayın sorguladığı konular arasında da yaş şartı fazlasıyla önem arz etmektedir. Astsubay olmak isteyen adaylar için mevzuatta bulunan yaş aralıkları içerisinde bulunmak ve de yaş aralıklarını geçmemek gerekir. Astsubay sınavları için yaş şartı 4 yıllık üniversite mezunlarında 28 yaş üstü; 2 senelik üniversiteleri bitirenlerde de 26 yaş üstü olmama olarak belirtilmektedir.

Bu şartı sağlayamayan adaylar ise astsubay başvurusunda bulunamayacak ve de sınavlara asla girmeye hak kazanamayacaktır. Bu şartlar dahilinde astsubay olmak mümkündür. Günümüzde şartlar uygun ise e-devlet aracılığıyla da başvuru yapmak mümkün kılınmıştır.