Hava Subayı İhtisası

Hava Subayı İhtisası

12 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Hava Subayı İhtisası

Hava Subayı ihtisası subayların temel hizmetler içerisinde özel eğitim ve deneyim ile kazandığı yeteneklerdir. Bu ihtisaslar belirli sınıf ve branşlara ayrılmaktadır.

Pilotluk Sınıfı

Bu sınıfta bulunan ihtisaslar ayrıldığı sınıfta olduğu gibi pilotluk branşı altında incelenmektedir.

Hava subayı ihtisası olan ilk ihtisas muharip jet pilotluğudur. Bu ihtisasa sahip subaylar harekât alanında ordunun hava üstünlüğünün ele geçirilmesine katkıda bulunmak amacıyla hava ve uzay gücü harekât fonksiyonlarından yararlanmaktadır. Ayrıca havada yakıt ikmali (HYİ) yapma, havadan gözetleme ve keşif, muharebe arama ve kurtarma, görevlerini en zor ve güç koşullarda, gündüz veya gece fark etmeden görevlerini icra edebilecek tarzda yetiştirilmektedirler.

Eğitim pilotu: Başlangıç uçuşu, temel uçuş ve gelişim uçuş safhalarında, eğitim ve harekatlarla ilgili her türlü verilen görevde öğretmenlik yapmaktadır.

Silah sistem subayı: Av bombardıman, muharebe alanı keşif ve tehlike önleme ile ilgili görevlerin başarılmasında yardımcı olmak için görevli subaydır. Keşif, seyrüsefer ve silah sistemlerinin kullanılması ile ilgili konularda yetiştirilmiştir ve bu görevleri icra etmektedir.

Hava subayı ihsası olan bir diğer ihtisas ise seyrüsefer subayı ihtisasıdır. Savaşta ve barışta verilen emirler, direktifler, yönergeler ve yapılan harekat planlarına uygun bir şekilde görevini yerine getirmektedir. Harekat, eğitim, istihbarat, uçuş emniyeti, idari faaliyetleri yürütür. Eğitim, tecrübe uçuşu, arama kurtarma, gerektiğinde bölgeye mayın atma, elektronik harp ile özel maksatlı ulaştırma görevlerinin icra edilmesinde uçuş yolunu planlar, takip eder ve uçuş aracını kullanmakta olan pilotu gerekli alanlarda yönlendirir.

Mühimmat ve Mühimmat Tahrip Sınıfı

Mühimmat ve mühimmat tahrip subayı: Mühimmat ve Mühimmat Tahrip ihtisasına ait olan proje ve sistemlerin yönetiminin sorumluluğunu yerine getirir. Kendi emri altında bulunan tesislerin, malzeme veya teçhizatlarının bakım ve idamesini sağlamaktadır.

Elektronik kompüter bakım subayı: Elektronik alanda yapılan bilgi işlem teçhizatının yerleştirilmesini, bu alanda kullanılan malzemelerin bakım ve işletilmesi faaliyetlerini yönetir. Bu faaliyetlerde görevli olan personelleri komuta etmektedir.

Piyade subayı: Hava Kuvvetleri bünyesinde bulunan piyadelerle ile ilgili teknik ve taktik bilgileri, teçhizat bakımı, piyade eğitimi, idari ve adli faaliyetlerin planlanması, programlanması ve yürütülmesi konularından sorumlu subaylardır. Piyade birliklerinin emir komutasında rol almaktadır.