Kimler Astsubay Olmak

11 Aralık 2020 0 Yazar: admin

Astsubay olmak isteyen kişilerin öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve gerekli görülen sağlık şartlarını karşılaması gerekmektedir. Astsubay olmak için ÖSYM tarafından düzenlenen sınavı geçmeleri ve Savunma Bakanlığı’na bağlı Astsubay Meslek Okulu’nu tamamlamaları gerekmektedir. Astsubay Meslek Yüksek Okulları’na başvuru aşamasında bazı testler ve de muayeneler yapılmaktadır. Sonrasında ise sınav, muayene sonuçlarının ardından yapılacak olan mülakat uygulaması ile okullara alım yapılmaktadır. Ek olarak farklı okullardan mezun olan ve gerekli koşulları sağlayan kişiler de çeşitli sınavlar, mülakatlar ile de astsubay olabilmektedir. Gerekli koşulları sağlayan uzman çavuşlar da astsubay olabilmektedirler. En önemli konu ise sınavlardan sonra yapılacak olan sağlık kontrolleri olacaktır. Uygun sağlık koşulları sağlanmadığı takdirde Astsubay Meslek Okulu’na kabul edilme olanağı bulunmamaktadır.

Astsubay olmak

Astsubay Olmaya Engel Sağlık Sorunları Nelerdir?

Astsubay olmak için bazı bedeni yeterlilik standartları aranmaktadır. Başvuruda bulunan kişilerin vücut yapısı düzgün olması, ağız, çene ve diş yapısının da muntazam olması gerekmektedir. Göğüs kafesi ya da vücudunun herhangi bir yerinde şekil bozukluğunun olmaması ve aynı zamanda dikkat çeken ya da göz estetiğini bozan yara, yanık, leke, cilt hastalığı ya da kellik gibi bir durumun olmaması koşullar arasında yer almaktadır. Koşullar arasında yer alan bir diğer konu ise düztaban olmaması gerektiğidir.

Aynı zamanda kalp, karaciğer ya da böbrek gibi rahatsızlıkların da kişide bulunmaması ve tüberküloz geçirilmemiş olması gerekmektedir. Frengi gibi bulaşıcı hastalıklarının olmaması, işitme konusunda da bir kusurunun bulunmaması gerekmektedir. Astsubay olmak için derecelerine bakılmaksızın şaşılık, miyop, hipermetrop, astigmat ya da renk körlüğü gibi rahatsızlıklar engel teşkil etmektedir. Ayrıca lazer ameliyatlı olması da astsubay olmaya engel teşkil eden sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Sağlık kontrolleri için sevk edilen askeri sağlık teşkillerinden askeri öğrenci olabileceğine dair sağlık raporunun alınması ile başvuru koşullarında sağlık koşulu tamamlanmış olur.

Sonradan fark edilse dahi askeri sağlık kurullarınca verilecek raporlara istinaden sağlık durumlarına yönelik niteliklere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilen koşullara uygun bir rapor olunmadığı tespit edildiği takdirde kişinin okul ile ilişikleri kesilmektedir.

Astsubay Görevleri Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Astsubay olmak için kimi görev ve sorumluluklar, bağlı bulunduğu kuvvet komutanlığı ya da sınıfa göre her ne kadar değişkenlik gösterse de bazı belirli görev ve de sorumlukları bulunmaktadır. Bunların arasında subaylar ile er ve erbaşlar arasındaki ilişkileri düzenlemek yer almaktadır. Bunun haricinde de savaş görevlerini yerine getirmek bakımından silahlı araçlarda nişancı olmak, düşman hava araçları ile mücadele etmek gibi görevler de yer almaktadır. Aynı zamanda astsubaylar görevli oldukları yerde birlikler arası iletişimde sorumluluk almak, nöbet, giriş ya da çıkış hizmetlerini düzenlemek ve bu alanların güvenliğini sağlamak, araçların bakım ve onarım süreçlerinde aktif rol almak gibi çalışma alanlarının düzen ve temizliğini sağlamak da görev ve sorumlulukları arasında bulunmaktadır.