Muvazzaf Subaylık

Muvazzaf Subaylık

15 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Muvazzaf Subaylık

Muvazzaf subaylık nedir? soruları bu günlerin en çok araştırılan konular içerisinde yer almaktadır. Muvazzaf kelime anlamı olarak herkes tarafından merak edilmektedir. Askeri alımlarda ve askeri okullara başvuru süreçlerinde çok fazla karşıya çıkan muvazzaf kelimesinin anlamı çok araştırılmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı muvazzaf subay seçim ilanlarını vermesinin ardından yine gün yüzüne çıkan “muvazzaf” kelimesinin anlamının karşılığı çok yoğun bir şekilde araştırılmaya devam etmektedir.

Arapça’da muvazzaf Görevlendirilmiş kimse, vazifeli kimse anlamını taşımaktadır. Türk Dil Kurumu’na göre ise askerlik anlamına gelmektedir. Görevlerinin başında olan subay ve astsubaylarla askerlik görevlerini yapan er veya Bir görev, hizmetle sorumlu olan kişi anlamına gelmektedir.

Muvazzaf Subay Temin Şartları

Muvazzaf subay olmak için Milli Savunma Bakanlığı tarafınca yapılan açıklamalar şöyledir; Başvuru raporunda ilgili bölümlerde; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına ve Millî Savunma Üniversitesi’ne öğretmen sınıfına muvazzaf subay olarak bünyesine almak üzere kimlerin hangi adayların başvuru yapabilecekleri, başvuruların nasıl ve nereye yapılabileceği, seçim aşamalarının neler olduğu ve değerlendirme esasları ile muvazzaf subaylığa ilişkin genel bilgiler bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde ihtiyaç olması durumunda kontenjanlara bakarak muvazzaf subaylık için rapordaki bilgileri dikkate alarak başvuruda bulunabilmeniz olanak dahilindedir. Şartlar şöyledir;

  1. Milli Savunma Bakanlığı Muvazzaf Subay alımı aşaması faaliyetleri belirtilen tarihlerde yapılmaktadır.
  2. Alımlar için çağrılan kişiler, arama sayfasında yazan tarihte ve belirtilen saatte MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda hazır bir şekilde bulunmaları gerekmektedir.
  3. Genel Kültür Sınavına girecek olan kişilerin sınavları belirtilen tarih ve satte yapılmaktadır. Akşamında sonuçlar açıklanmaktadır. Başarılı olan kişiler, belirtilen tarihte seçilmek üzere çağrılmaktadırlar.
  4. Beden Eğitimi bölümü, Deniz Piyade bölümü, Harita Mühendisliği bölümü ve Bando bölüm tercihi olan kişiler bu bölümlerin özelliğine göre ayrıca başvuru raporunda yazan ek sınavlara da girmektedirler.
  5. Erkek olan kişilerde başvuru koşullarına sahip herkes, bayan olan kişilerde sınıf kontenjanların baya fazlası kadar kişi KPSS P3 sınavından aldığı puana göre sıralanarak sınavlara çağrılmaktadır. Sınıflarda bayan olanların sınav çağrısı için belirlenen baraj puanları dikkate alınmaktadır.

Muvazzaf Subay Hakları

Muvazzaf subaylıkta bulunan haklarda TSK Personel Kanunu’nda rütbe sahibi olan muvazzaf subay olma hakkında uygulanan tazminat, yan ödeme ve diğer mali ödemeler ve sosyal haklardan yararlanabilmektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ordu Yardımlaşma Kurumuna bağlı a-5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile ilişkilendirilerek ve bu Kanunun subaylara verilen tüm haklardan direk yararlanabilmektedirler. B-205 sayılı Ordu Yardımlaşma Kurumu Kanununca Ordu Yardımlaşma Kurumunun sürekli üyesidirler Özel Kuvvetler Komutanlığında sorumluluğunu yapan kişiler için ilave mali haklar bulunmaktadır. Atamalar ve Yer Değiştirme işlemlerine gelindiğinde dış bir yerden muvazzaf subaylığa seçilenlerin  kıt a, karargâh ve kurumlara atanma durumlarında TSK’nın Subay ve Astsubay Atama kuralları uygulanmaktadır.