Subay Okulu Seçim Aşamaları

Subay Okulu Seçim Aşamaları

17 Ekim 2021 0 Yazar: admin

Subay Okulu Seçim Aşamaları

Subay okulu seçim aşamaları başvuru koşullarını taşıyarak ön kayıt başvurusu kabul edilen adaylar çağırılarak başlamaktadır. Seçim aşamaları şu şekilde gerçekleşmektedir:

  1. Subaylık Okuluna giriş için Yükseköğrenime Geçiş Sınavı (1, 2, 3, 4, 5, 6) puan türlerinden bir puan almaktadırlar. Almış oldukları bu puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralama yapılmaktadır. İhtiyaç duyulan aday sayısı önceden belirlenmekte ve bu belirlenen sayıya bağlı olarak “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” belirlenmektedir.
  2. Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına Hava Subayı Okulu’na (Hava Harp Okulu) alınacak adaylar için ayrı bir taban puan belirlenmemektedir. Hava Subayı Okulu’na kaynak teşkil eden ve ek olarak belirtilmiş olan tablo-1 ile tablo-2’de belirtilen okul ve alanlarından mezun olan adaylar, Kuvvet Komutanlığı Subay Okulu için belirlenen taban puan ile ikinci seçim aşaması sınavlarına çağrılmaktadır.

 

Subay Okulu seçim aşamaları ikinci aşaması olarak başvurusu kabul edilen adaylar arasından seçim aşamalarına çağrılanlar, www.kkk.tsk.tr veya www.kho.edu.internet adreslerin üzerinden liste halinde isimleri ilan edilmektedir. Seçim aşamalarına katılmaları için çağrılan adaylara internet üzerinden duyuru haricinde ayrıca bir çağrı mektubu gönderilmeyecektir. Bu nedenle, internet adresi üzerinden sürekli olarak sayfa üzerinde duyuru takibi yapmanız gerekmektedir. Adayın bireysel olarak seçim aşamalarına katılma tarihini ve neler yapması gerektiğini öğrenme zorunluluğu bulunmaktadır. Adayların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları açısından başvuruların tamamlanması sonrasında gelen haziran ayı içerisinde başvuru durumlarını öğrenmek üzere bu takiplerini sürdürmeleri gerekmektedir.

 

Seçimin İkinci Aşamasının Sınavları Nerede ve Ne Zaman Yapılmaktadır?

 

Subay Okulu seçim aşamaları ikinci aşama sınavları genel internet sitesinde yayımlanacak tarihte yapılacaktır. Bu aşama Ankara/bakanlıklarda bulunan Kara Harp Okulu Komutanlığı’nda yapılacaktır. Sınavın yapılacağı yere gitmek isteyen ve aracı olmayan adaylar şehir dışından geliyorlarsa Otobüsle AŞTİ’ye gelmektedirler. AŞTİ otogardan ANKARAY metroya binerek Kızılay tarafına geçmeleri gerekmektedir. Kızılay’a geçtikten sonra Kızılay’da bulunan Sokullu-Dikmen isimli dolmuşlarla veya yaya olarak Kara Harp Okulu Komutanlığı (Maliye Bakanlığı Yanı) 1 Numaralı Nizamiyesine gelebilmektedirler. Adaylar burada yetkili personel tarafından karşılanmaktadırlar.

 

Seçimin İkinci Aşaması Sınavlarına Gelirken Adayların Getirmesi Gerekenler

İkinci seçim aşaması başvuruların tamamlanmasının ardından ikinci seçim aşaması faaliyetleri ile ilgili hususlar www.kkk.tsk.tr ve www.kho.edu.tr isimli internet adreslerinde ilan edilmektedir. Belirtilen internet sitesinde adaylar için yapılan bilgilendirme sayfasında adayların bu aşamada hangi yolu izlemeleri gerektiği ve de ikinci seçim aşamalarına gelirken beraberlerinde neler getirmeleri gerektiği ayrıntılı olarak belirtilmektedir.

UYARI: Adayların Yükseköğrenim Geçiş Sınavı sonuçları açıklanmasının ardından belirtilen genel ağ sayfasını sorgulayarak açıklanmış olan durumunu ve yapacaklarını öğrenmeleri gerekmektedir. Bu işlemde adayların geç kalmaları hâlinde seçim aşamalarına çağrılmasına rağmen katılımları sağlanamaya bilmektedir. Bu ikinci aşamada adayların başvuru evrakları kontrol edilir, ön sağlık muayenesi yapılmaktadır. Ardından mülakat sözlü ve fiziki mülakatlar da yapılmaktadır. Sonuçların değerlendirilmesinin ardından Subay Okulu seçim aşamaları bu şekilde tamamlanmaktadır.